Steve Jobs. Teď už bez Applu.
Apple Jobs
Ve světě moderních technologií je značka Apple velkým pojmem. Proslavila ji uživatelsky více než příjemná, hladce běžící platforma, zařízení, která padnou do ruky tak přesně, že se vám je ani nechce odkládat, a v nepolední řadě také osobnost jejího duchovního otce, jímž je Steve Jobs.
Jakkoliv se zdá, že jeho jméno je s touto značkou od „garážových prvopočátků“ srostlé tak pevně, že tvoří jeden celek, na počátku tohoto roku se více než jasně ukázalo, že v budoucnu tomu tak nebude.
Malé opomenutí
Počátek musíme hledat už v roce 2012, kdy si dva podnikaví bratři z Itálie Vincenzo a Giacomo Barbatovi všimli toho, že jakkoliv si Apple pečlivě střeží ochranné známky všech svých produktů a služeb, na jednu přece jen zapomněl – a to právě ochrannou známku jména svého zakladatele.
Nejedlá silueta
Fakt, že značka Steve Jobs nebyla registrována, přiměl oba bratry k tomu, že pod jejím jménem založili vlastní firmu. Šli dokonce tak daleko, že do jisté míry „opsali“ i logo firmy, v jejich podání je ovšem místo světoznámého jablka nakousnuté písmeno J a lístek.
Během očekávaného procesu se s tímto bodem vypořádal soud skutečně originálně – písmeno, na rozdíl od jablka, označil jako nejedlou věc, takže otvor v něm nelze označit za skutečný „kousanec“, a tento bod proto smetl ze stolu.
Stanovisko odpůrců
A jak se k problému postavili oba bratři? U soudu nijak nezastírali, že na slavném jménu chtěli jednoduše vydělat a prostě jen využili příležitosti. Dosud prezentovali oba podnikavci kolekce tašek, džínsů, triček a dalších oděvních kousků a doplňků. V současné době ale údajně pracují na vlastní řadě elektronických zařízení, na jejichž vývoji pracují již mnoho let.
Po několikaletých soudních tahanicích je už nyní jasné, že značka Steve Jobs začíná žít vlastním, na Apple zcela nezávislým životem. Můžeme jen čekat, co všechno přinese. A především, jak a k čemu bratři Barbatové už to slavné jméno své firmy využijí.