Soukromé podnikání není něco, co přináší automaticky takové zisky, jaké by si každý soukromý podnikatel přál. Takový názor na podnikání mají snad jedině ti, kteří ho nikdy na vlastní kůži nezažili a kteří tak žijí v mylných představách. Skutečnost je naopak taková, že ani ti, kdo se ve svém podnikání snaží sebevíc, nemusí mít vždy na růžích ustláno, a tito se mohou často i ne vlastní vinou potýkat i s těžkostmi, se kterými už se vlastně nedokážou vlastními silami vyrovnat.
Podnikání prostě nepřináší jenom tučné zisky. Toto představuje i značnou nejistotu, i nejrůznější potíže, které mohou vznikat z mnoha nejrůznějších příčin. A je nasnadě, že by na to měli být takoví soukromníci připraveni. A měli by vědět, co si počít, pokud se jim snad někdy nebude dařit a zabřednou do ekonomických problémů.
A co tedy mají podnikatelé určitě také vědět?
Pochopitelně by měli mít představu i o tom, kde seženou nějaké ty peníze, pokud se jim někdy přestane dočasně dařit, a to natolik, že už se s tím vlastními silami a s využitím všech svých rezerv nevypořádají. Tedy měli by mít představu i o tom, kde si v těžkých časech nějaké ty peníze půjčí, aby měli co investovat, s čím udržet svůj podnik v chodu a z čeho žít.
A měli by tedy určitě vědět i to, že existuje i americká hypotéka bez registru Férová hypotéka. Ne proto, že by to snad byla jediná půjčka, která se na našem finančním trhu nabízí, ale proto, že jde často o jediný typ půjčky, na který ještě soukromí podnikatelé v nesnázích dosáhnou.
Zatímco se u jiných půjček musí nezbytně prokazovat dost vysoké příjmy, aby bylo zřejmé, že bude mít dotyčný z čeho splácet, zatímco se nahlíží do registrů dlužníků a berou se v potaz exekuce, aby se zjistilo, nakolik důvěryhodný takový podnikatel je, u nebankovní hypotéky je tomu jinak. Tady se musí jenom doložit nějaká ta schopnost splácet a musí se za ni nabídnout nemovitá záruka. Ale už nic víc.
A to je přesně to, co podnikatelé v tísni potřebují.