Není pochyb o tom, že bazén je dnes prakticky nepostradatelnou součástí téměř každé zahrady. Ovšem k tomu, aby v něm voda vydržela průzračně čistá po celou sezónu, je třeba, aby o něj bylo pravidelně pečováno.
Každý majitel bazénu, ať už vnitřního či vnějšího, svádí více či méně úspěšný boj s nečistotami a udržením kvality vody. Pokud by jej totiž zanedbal, stal by se z něj ráj především pro řasy a sinice. A ačkoliv patří k největším producentům kyslíku na Zemi, na koupání rozhodně nejsou to pravé. Zvláště pokud onen bazén využívají také děti či lidé s kožními problémy.
Je to sice poněkud náročný úkol, avšak naštěstí máme k dispozici poměrně velké množství jak chemických, tak mechanických pomůcek, které nám jej značně usnadní, a bez nichž by byl prakticky nemožný.
Jednou z těch nejzákladnějších je filtr. Jedná se o zařízení, kdy je voda odčerpávána z filtračního zařízení, prohnána přes filtrační médium, kde se zbaví nečistot, a následně vypuštěna vyčištěná zpět do bazénu.
Filtračním médiem může být například látka či houba, avšak zdaleka nejčastěji se používá písek. A není divu, má totiž poměrně vysokou účinnost i proti mikroskopickým nečistotám a vydrží poměrně dlouho. Koneckonců, písku se k tomuto účelu využívalo již ve starověku.
Avšak i písek do filtrace je potřeba občas vyměnit. I u něj se totiž časem všechny volné prostory zaplní zachycenými nečistotami a on ztratí svou čisticí schopnost. Jak často bychom ale tuto výměnu měli provádět?
Zde záleží na několika faktorech. Těmi nejpodstatnějšími jsou velikost bazénu, to, jak často je filtr zapnutý a také to, zda se jedná o vnitřní či vnější typ. Obecně se však doporučuje provést výměnu minimálně jednou ročně, vždy před začátkem sezóny. Tak budete mít jistotu, že je vše připraveno a že nebudete čelit nenadálým problémům. A věřte, že to se rozhodně vyplatí.