Ať chceme, nebo ne, peníze jsou zásadní věc. Získat je není vždy snadné, ale utratit je dokáže každý. Finanční gramotnost není u mnoha z nás na dostatečné úrovni a proto mnohdy přežíváme takzvaně z „ruky do huby“. Jak se naučit s penězi vycházet (a také se s nimi vracet) ?
Udělejte si ve financích pořádek
Jaké jsou vaše příjmy jistě víte. Máte však dostatečný přehled o svých výdajích? Zkuste si to sepsat.
1. Nejprve si sečtěte základní měsíční výdaje – to, co se vám každý měsíc strhává z účtu. Energie, nájem, splátky, příspěvek na pojištění., školné dětí, jejich obědy. Na těchto věcech ušetříte jen těžko. Můžete si sehnat levnější nájem, pokud to jde, ale to je asi tak vše, co s tím uděláte.
2. Poté sečtěte výdaje ostatní. Benzín, návštěvy salonů (kadeřnice atd), nákup potravin a prostředků do domácnosti, nákup oblečení, návštěvy kulturních akcí, kroužky pro děti, cena internetu a tarifu. Zde už by se něco ušetřit dalo.
3. Nakonec jsou zde jednorázové, nečekané a nebo občasné výdaje. Oprava auta, nákup vybavení do domácnosti, dovolená.
Máte-li jasno v tom, kolik měsíčně zhruba utratíte, porovnejte to s příjmy. Že je to na knap? Nebo se často dostáváte do mínusu? Zkuste s tím něco dělat.
Začněte šetřit a snižte své výdaje
Ačkoliv máte pocit, že se příliš nerozmazlujete, vždy je kde ubrat.
– ušetřit můžete na nákupu pohonných hmot. Vždy zvažte, zda se vám vyplatí jet tam či onam automobilem, nebo zda můžete využít jinou možnost, jako třeba sdílenou jízdu, jízdu na kole, nebo pěší chůzi.
– návštěvy salonů. Samozřejmě je důležité o sebe pečovat, ale pokud na to nemáme, měli bychom se trošku uskromnit. Není nutné nechat každý měsíc 1000Kč za kadeřnici, nosit drahé umělé nehty a slunit se v soláriu.
– co se potravin týče, nevyplatí se šetřit na kvalitě. Ovšem je důležité si uvědomit, kolik z toho co nakoupíme nakonec skončí v odpadcích. Shnilé rajčata, nedojedený losos? Kupujte jen tolik, kolik potřebujte a naučte se nakupovat v akcích. U domácích prostředků lze ušetřit rovněž, protože většinu předražených přípravků hravě nahradíte octem, kyselinou citronovou a jedlou sodou. Stejně tak oblečení, které lze koupit jak z druhé ruky, tak ve výhodných akcích.
Po dobu tří měsíců si sepisujte veškeré vaše výdaje a poté si to projděte. Bylo to všechno nutné? Nebo se dá přeci jen ještě něco ušetřit?
V případě nečekaného, ale nutného výdaje však člověk musí hledat i jiné řešení. Ačkoliv se říká, že máme mít ušetřené alespoň tři měsíční platy, ne vždy je to pro nás možné. Když se poté rozbije pračka, lednička, nebo přijdeme o zdroj příjmů, musíme jednat rychle. Získat však bankovní půjčku není vždy snadné a rychlé. V takovém případě můžeme zažádat o nebankovní půjčku, kterou lze vyřídit rychleji a bez nesmyslných požadavků. Takovou finanční injekci nabízí například Hypotéky bez registru.
A co vy? Máte vše, co potřebujete?