Loterii, ve které je tiketem kterákoli vydaná a evidovaná účtenka, provozuje Ministerstvo financí již více než dva roky. Slibuje si od ní lepší výběr dní. Účast je bezplatná, není omezena ničím jiným než věkem, 18 let. Počet účtenek není omezen, klidně může být zaregistrována jen jediná účtenka. Registrace účtenky se provádí přes webové rozhraní, snazší je však registrace přes mobilní aplikaci v chytrém telefonu.
Do výher bylo investováno více než 130 milionů korun. Nejvíce hráčů bylo zaznamenáno hned v listopadu 2017, kdy byla loterie spuštěna, bylo to 478 tisíc. Od té doby počet účastníků trvale klesá, dnes jsme někde okolo čísla 350 tisíc.
Mají běžní lidé, pro které je loterie především určena, ještě vůbec nějakou šanci vyhrát? Dochází k tomu, že jediný hráč registruje v průběhu měsíce třeba 7 tisíc účtenek. Vydělíme-li toto číslo počtem 30 dnů v měsíci, vyjde nám denně více než 233nákupů. I kdyby si někdo vzal a zaregistroval účtenky třeba od babičky, od tety nebo od všech kamarádů v hospodě, na takový počet se prostě nedostane.
To nutně vede k podezření, že část hráčů se tím zabývá profesionálně a vytrácí se tak původní záměr. Jendou z možností je třeba vydání velkého množství haléřových účtenek, které se smění, například na serveru bazaructenek.cz. Lze odhadovat, že přibližně 10 procent účtenek, přihlášených do loterie, tímto serverem prošlo. Ministerstvo financí sice omezilo počet účtenek na 500, to se ale dá vcelku jednoduše obejít založením jiných účtů.
V loterii se rozdají výhercům každý měsíc ceny za 5,4 milionu, s připočtením ostatních nákladů, bez nákladů na propagaci, se dostaneme na měsíční náklady ve výši 6,5 milionu korun. Od založení tak bylo z peněz daňových poplatníků zaplaceno více než 160 milionů korun. Obrázek o efektivitě užití veřejných prostředků si udělá jistě každý sám.